تبلیغات
تا ظهور یار - بحران جمعیت
 
تا ظهور یار
ما با ولایت زنده ایم / تازنده ایم, رزمنده ایم
درباره وبلاگ


مدیریت: سرباز گمنام سید علی

مدیر وبلاگ : مصطفی خادمیان
نویسندگان
سه شنبه 17 شهریور 1394 :: نویسنده : مصطفی خادمیان

طبق گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران


بحران جمعیت در ایران

سالمندی به فرایندی آرام و پنهان زیست شناختی اطلاق می گردد كه با افزایش سن سبب تغییرات مخربی در ساختار بدن شده و موجب كاهش عملكرد آنها می شود در مورد سن به اوج رسیدن این فرایندها اختلاف نظر بسیاری وجود دارد. از سال 1999، كمیسیون جمعیت و توسعه سازمان ملل شصت سالگی را به عنوان آستانه سالمندی در نظر گرفته است كه هر روز افراد بیشتری در جهان به آن می رسند. منظور از سالمندی جمعیت، افزایش نسبت تعداد افراد 60 ساله و بیشتر به ازای هر 100 نفر جمعیت زیر 15 سال است كه به دو دلیل اصلی صورت می گیرد. یكی به دلیل كاهش نرخ باروری (متوسط تعداد فرزندان یك خانواده) كه موجب كاهش جمعیت زیر 15 سال می شود و دیگری افزایش متوسط طول عمر و امید به زندگی كه تعداد افراد بالای 60 سال را بیشتر خواهد كرد.

در این بین كشور ما هم در معرض سالمند شدن می باشد. بطوری كه اگر نرخ باروری تا سال 1430 میزان فعلی باشد، وضعیت رشد سالمندی سیر صعودی خواهد داشت.

و این بدان معنی است كه تا سال 1430، حدود 30% جمعیت را افراد مسن تشكیل خواهند داد.

آینده سالمندی ایران در مقایسه با جهان

طبق آمار های سازمان ملل در سال 2012، كشور ایران در سال 2050 میلادی (1430 شمسی) جزء پیرترین كشورها و از میانگین سنی جهان، آسیا، آمریكا، كانادا، آمریكای لاتین و رژیم صهیونیستی هم پیرتر خواهد بود. این در حالیست كه در زمان انتشار این آمار (2012)، كشور ما با نسبت سالمندی 8% جزء جوان ترین كشورها بوده است.

از آنجا كه در جامعه ی سالمند نسبت افراد در سن باروری به شدت كاهش می یابد به طوری كه دیگر نمی تواند كاهش جمعیت ناشی از مرگ و میرهای جامعه را جبران نماید این موضوع علاوه بر كاهش جمعیت ب اایجاد یك دور معیوب، سبب كاهش بیشتر نسبت متولدین و تشدید مشكل سالخوردگی در جامعه شده و تجدید نسل را دچار ضعف شدید می نماید.

 

پیامد های سالمندی جمعیت

 

تامین اجتماعی و بیمه بازنشستگی

از پیامد های منفی سالمندی جمعیت، افزایش بار تكفل جامعه می باشد. ازدیاد انبوه بازنشستگی كه سهم تولیدی آن تقریبا صفر است فشارهای اقتصادی زیادی به دولت وارد می كند زیرا نسبت سالخوردگان به جمعیت در سنین كار افزایش خواهد یافت و از سویی، شمار افراد مستمری بگیر بازنشسته و از سوی دیگر شمار افراد سالمند نیازمند به حمایت بالا خواهد رفت. این دو عامل موجب خواهد شد كه بار مالی صندوق های بیمه بازنشستگی افزایش یافته و به احتمال زیاد موجب بروز بحران های مالی شود.


به عبارت دیگر در حالی كه میزان نیروی كار در سالهای آینده كاهش می یابد، تعداد مستمری بگیران روند افزایشی خواهد داشت كه این مسئله از یكسو موجب كاهش منابع دریافتی صندوق (حق بیمه ها) و از سوی دیگر موجب افزایش مصارف صندوق می گردد. این امر ممكن است اتخاذ راهكارهایی مانند افزایش سن بازنشستگی و یا كاهش میزان بیمه بازنشستگی را ضروری سازد و به دنبال آن نارضایتی بیمه شدگان و مشكلات و بحران های اجتماعی و سیاسی را موجب شود.

 

اقتصاد

با سالمند شدن جمعیت به علت كاهش تعداد متوسط فرزندان خانواده ها، مشور با یكی از مهم ترین پیامده های منفی اقتصادی یعنی كاهش نیروی كار كه از آن به عنوان جمعیت فعال یاد می شود، روبرو خواهد شد. در نتیجه از شمار مالیات دهندگان در سطح كلان و حق بیمه پردازها در سطح خرد كاسته می شود و موجب كاهش در آمد دولت و همچنین درآمد صندوق های بیمه به ویژه سازمان تامین اجتماعی خواهد شد.

از طرف دیگر كاهش نیروی كار و افزایش افراد مصرف كننده، كاهش تولید ناخالص داخلی را موجب می شود و آنگاه اثرات منفی بیساری به دنبال خواهد داشت كه از جمله می توان كاهش صادرات محصولات صنعتی، افزایش واردات، كاهش ذخایر ارزی و در نتیجه افزایش بدهی های خارجی را پیش بینی كرد.

 

بهداشت، درمان و نگهداری

بخش بزرگی از فشار های سالخوردگی جمعیت مربوط به هزینه هایی است كه جامعه باید برای حفظ سلامتی سالمندان صرف كند، محققین ایرانی با توجه به تجارب كشورهای دیگر در زمینه هزینه های سالمندی در مورد افزایش تصاعدی ای نهزینه ها در ایران هشدار داده اند. افزایش این هزینه سرباری از آن جهت وضعیت وخیم تری می یابد كه جمعیت فعال انگیزه كمتری برای نگهداری از سالمندان دارند و مخارج درمانی سالمندان بالاتر از كودكان است. باید در نظر داشت كه شكاف نسلی و گسست فرهنگی هم به این موضوع دامن می زند.

از آنجا كه نسل جوان وظیفه حمایت سنل سالمند را برعهده دارد، عدم تعادل ایجاد شده در سالهای آتی باید یكی از بزرگترین نگرانی های سیاستگذاران و دولتمردان باشد. در شرایط فعلی با وجود اینكه هر پدر و مادر پیری از نسل گذشته معمولا تعداد 4 تا 6 فرزند دارند، به سختی مورد حمایت و مراقبت قرار می گیرند. حال باید تصور كرد كه والدین در خانواده هایی كه یك یا دو فرزند دارند در سالهای آینده چگونه تحت حمایت قرار خواهند گرفت؟ علاوه بر این، با افزایش تعداد سالمندان، میزان هزینه های درمانی و تامین اجتماعی نیز افزایش می یابد كه مضاف بر محدویت های منابع می باشد. یافته ها نشان می دهد در مورد مراكز، تا سال 1430 به سه برابر تخت ها بیمارستانی، پنج برابر مراكز فیزیوتراپی و چهار برابر آزمایشگاه های موجود در ایران، نیاز خواهد بود.

از طرفی تا آن سال ایران به تربیت سالیانه چند درصد متخصص طب سالمندی هزاران میلیارد ریال برای درمان فقط سالمندان دیابتی و بخشی بزرگ از بودجه جاری برای آموز های پیشگیرانه نیاز خواهد داشت.

 

اجتماعی

وقتی درصد افراد مسن در جامعه افزایش یابد به موازات آن علاقه به محافظه كاری بیشتر و نوعی وابستگی به سنت های اجتماعی پیدا می شود. پیدایش محافظه كاری و مقاومت در برابر تغییرات، موجب درجا زدن و عقب افتادگی می شود.همچنین ریسك پذیری در چنین سنینی كاهش یافته و مابا جامعه ای كه در ابداع و پذیرش نوآوری و اصلاحات، از خود ضعف نشان می دهد روبرو خواهیم شد.

نباید فراموش كنیم كه رشد علمی و نوآوری عا و موفقیت های امروز كشورمان در عرصه ی دانش و ورزش و تولید به دلیل كثرت نسل فعلی جوان است و با كاهش نسبت جوانان، تداوم این توفیقات بعید خواهد بود. همچنین سالمندان دارای انتظارات خاص خود هستند كه از آن جمله می توان به ارزش دادن به جایگاه و منزلت آنها، ارج نهادن به تجربیاتشان، فراموش نشدن و توقع عشق و تعلق خاطر به آنها در قبال یك عمر زحمتشان اشاره كرد كه حتی در صورت تامین نیازهای اقتصادی، همچنان باقی است و یابد مورد توجه جدی در ساختارهای جدید اجتماعی قرار گیرد.

 

كشاورزی

بدیهی است كه برای گسترش و توسعه بخش كشاورزی، به عنوان یكی از محورها توسعه اقتصادی و اجتماعی، در كشور ما به مجموعه ای از نیروهای خلاق، آموزش پذیر، ریسك پذیر، پوبا ؛ شاداب و ... نیاز است. این ویژگی ها نیز اغلب در جوانان بسیار بیشتر از سالمندان وجود دارد. شاغلان در بخش كشاورزی در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه ای به سالخوردگی گراییده اند.

مهاجرت روستا به شهر از مهم ترین دلایل سالخوردگی شاغلان در بخش كشاورزی در كنار كاهش نرخ باروری است و درصد اشتغال جوانان در این بخش بسیار پایین می باشد، مهم ترین نتایجی كه سالخوردگان جمعیت بخش كشاورزی به دنبال خواهد داشت عبارت است از : كاهش بهره وری، به خطر افتادن امنیت غذایی، وابستگی كشور به مواد غذای و نیاز به واردات این مواد از خارج، عدم پذیرش نوآوری و فناوری نوین در عرصه تولیدات كشاورزی و دامی.

 

امنیت

جمعیت یك كشور با قدرت دفاعی و امنیت آن كشور در ارتباط است. هرچند به دلیل پیشرفت هایی كه در زمینه تولید ابزار و ادوات جنگی به وجود آمده، توجه به ساختار جمعیت در موضوع امنیت ملی ب هنسبت سال های گذشته كم رنگ تر شده است، ولی همچنان این موضوع به خصوص برای كشور ما كه دارای موقعیت خاص سیاسی است اهمیت بالایی دارد.


به عبارت دیگر، جمعیت و ساختار آن به عنوان یكی از مهم ترین شاخصه های قدرت ملی به حساب می آید، زیرا پوشش مرزهای جغرافیایی نیازمند نیروهای جوان است و پیری جمعیت تهدیدی جدی برای امنیت كشور محسوب می شود. امروزه در جنگ های مدرن تعداد افراد جمعیت كشور نه تنها از جنبه تولید نیروی نظامی متشكل و فعال مهم است، بلكه به عنوان پشتیبان نیورهای نظامی و تكیه گاه قدرتمند ارتش ملی در دفاع از خانه و كاشانه ، تجهیز ارتش و تغذی هآن و بسیج ملت اهمیت فوق العاده ای دارد.

نوع مطلب : اجتماعی، علمی، 
برچسب ها : بحران جمعیت، انقلاب اسلامی، فرزند آوری، جمعیت، تا ظهور یار، مقام معظم رهبری، جامعه،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 17 شهریور 1394 10:48 ق.ظ
با ساخت وبلاگ در سیستم لاین بلاگ روزانه بیش از هزاران نفر بازدید داشته باشید.....
فقط کافیست مطالب خود را در لاین بلاگ نیز انتشار دهید

پس همین حالا وبلاگت رو روی لاین بلاگ بساز
www.lineblog.ir

دوستان زیادی توی لاین بلاگ وبلاگ دارن
تو هم به جمع اونا بپیوند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :