تبلیغات
تا ظهور یار - کرسنت چیست؟؟؟
 
تا ظهور یار
ما با ولایت زنده ایم / تازنده ایم, رزمنده ایم
درباره وبلاگ


مدیریت: سرباز گمنام سید علی

مدیر وبلاگ : مصطفی خادمیان
نویسندگان
چهارشنبه 23 دی 1394 :: نویسنده : مصطفی خادمیانسال‌هاست که هر از گاهی کلمه «کرسنت» در گوشه و کنار رسانه‌های ایرانی خودنمایی می‌کند ولی عموم مردم اطلاع چندانی از آن ندارند و از یکدیگر می‌پرسند که این عبارت چه معنایی دارد؟!! 
شاید علت اصلی این بی اطلاعی عمومی نیز مقامات وزارت نفت باشند تا آنجا که اخیرا شورای عالی امنیت ملی بخشنامه ای صادر کرده مبنی بر « لزوم سکوت رسانه‌ها درباره این مساله‌» اما واقعا ماجرای کرسنت چیست؟! 
به صورت خیلی ساده
... 

 

قرارداد «کرسنت» یک قرارداد فروش نفت و گاز ایران به یک شرکت اماراتی است که در اواخر دولت سید محمد خاتمی و توسط وزیر نفت او یعنی همین مهندس زنگنه که اکنون نیز مجددا وزیر شده است امضا شده . مشکل این قرارداد این بود که محصولات را به بهای بسیار اندک و با شرایطی کاملا یکطرفه و به نفع طرف مقابل باید به فروش می رساندیم. پس از مدتی مشخص شد علت اصلی امضای این قرارداد ننگین و یکطرفه، فساد مالی برخی از مدیران و مسئولین نفتی و رشوه‌ای است که از طرف اماراتی این قرارداد گرفته‌ شده است. 
طی این قرارداد در سال ۲۰۰۵ ایران باید با لوله کشی در خلیج فارس گاز میدان سلمان  را به امارات مخزن مشترک با ابوظبی به میزان روزانه ۵۰۰تا۶۰۰ میلیون فوت مکعب صادر کند.

مفاد اصلی این قرارداد به شرح زیر است: 

مدت قرارداد ۲۵ سال بین ایران و امارات به عبارتی دقیق‌تر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت کرسنت امارات است در دو مرحله: مرحله اول ۷ سال و مرحله دوم ۱۸ سال و فروش نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران با شرایط زیر صورت خواهد گرفت: 

- در ۷ سال ابتدایی قرارداد قیمت هر بشکه نفت ۱۸ دلار 

-در ۱۸ سال باقیمانده قیمت هر بشکه نفت ۴۰ دلار 

که در این زمانها امکان افزایش قیمت ها وجود ندارد !!! و این یعنی یک ضرر هنگفت به اقتصاد ملی است. در این زمینه پای برخی از مدیران نفتی دوره آقای زنگنه در میان است و همچنین آقازاده مشهور «مهدی هاشمی(آقازاده اکبر هاشمی رفسنجانی)» و دوست عزیز او یعنی «عباس ...» که البته به طور کلی این دو نفر معروفترین دلالان نفتی دوره مدیریت زنگنه نیز به شمار می رفتند.  جمهوری اسلامی ایران با اطلاع از این موضوع و پس از رسانه ای شدن جزئیات این قرار داد توسط روزنامه «کیهان»، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دادگاه بین المللی لاهه طرح دعوای حقوقی کرد که این قرارداد یکطرفه است و با فساد مالی و تبانی امضا شده و ما بر این اساس گاز نمی فروشیم.  با روی کار آمدن دولت نهم و بر طبق دستور دیوان محاسبات کشور،  این قرارداد از طرف ایران به صورت یک طرفه نادیده گرفته شد و تحویل نفت و گاز به طرف اماراتی متوقف گردید. در نتیجه شرکت کرسنت امارات نیز از ایران به دادگاه لاهه شکایت کرد.  بخش اول از دومین مرحله از این دادگاه بین‌المللی همزمان بود با برنده شدن آقای دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و متعاقبا معرفی مجدد آقای بیژن نامدار زنگنه در مجلس به عنوان وزیر نفت دولت یازدهم!!! نهایتا با کسب رای اعتماد وی و مجددا در دست گرفتن امور وزارت نفت توسط تیم قبلی، طرف اماراتی این بهانه را به دست آورد که''ادعای فساد و تبانی در عقد قرارداد دروغ است'' چرا که امضا کنندگان و مجریان وقت قرارداد کرسنت اکنون مدیران نفتی ایران هستند و در کشور خود و حتی مجلس شورای کشور خود نیز محکوم نشده اند.

۵۰ میلیارد دلار خسارت و عدم النفع قرارداد کرسنت

علیرضا زاکانی نماینده مجلس شورای اسلامی در بخشی از نشست خبری که با موضوع بررسی ابعاد پرونده کرسنت و قراردادهای جدید نفتی برگزار شده بود گفت: در کرسنت ۵۰ میلیارد دلار خسارت شامل جرائم و عدم‌النفع به کشور وارد شده که اگر یک حساب ریالی کنیم، باید گفت صدها میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شده است و چه کسی جوابگوی این خسارت است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یقه‌سفیدها و دزدانی که در گذشته با چراغ وارد شده بودند، توانستند سرمایه ملت را به تاراج ببرند.

وی تصریح کرد: قرارداد کرسنت خلاف مصوبه شورای اقتصاد بود، به‌طوری‌که باید گاز میدان سلمان از مسیر قانونی به عسلویه می‌رفت، اما مسئولان وزارت نفت این مصوبه را دور زدند و به گونه‌ای حرکت کردند که گاز میدان سلمان را به سکوی مبارک برده و به امارات صادر کنند.

وزیر شدن زنگنه، کرسنت را برعلیه ایران تمام کرد

پیش از این محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا، گفته بود: پس از اجرا نشدن قرارداد کرسنت، شرکت خارجی از کشور ما به دادگاه لاهه شکایت می‌کند و این دادگاه بعد از گذشت مدت طولانی و با اسنادی که کارشناسان و مسئولان داخلی ما ارائه می‌دهند، قانع می‌شود که این پرونده دچار فساد شده و تصمیم‌ می‌گیرد تا رای را به نفع کشور ما صادر کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: اما همزمان با این تصمیم‌گیری دولت آقای روحانی روی‌ کار آمد و آقای زنگه را مجددا به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی کردند که این معرفی زنگنه به عنوان وزیر نفت باعث شد تا دادگاه لاهه به مرور زمان نظر خودش را عوض کند.

دهقان با اشاره به اینکه بیژن زنگنه در دوره تصدی وزارت نفت، شخصا قرارداد کرسنت را امضا کرد، گفت: کارشناسان پرونده کرسنت به ما مراجعه کردند و گفتند اگر زنگنه وزیر نفت شود، پرونده کرسنت برعلیه ما تمام خواهد شد و اعتبار تمام اسناد و مدارکی که ما به دادگاه ارائه کرده‌ایم از بین خواهد رفت.

وی تصریح کرد: با وزیر شدن بیژن زنگه، دادگاه لاهه ایران را متهم به سندسازی می‌کرد و می‌گفت اگر فساد در زمان این آقا(زنگنه) رخ داده است، چطور ایشان دوباره می‌تواند وزیر شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به این سوال که ” به درستی اگر فساد در زمان زنگنه رخ داده، وی چطور دوباره وزیر نفت شده است؟” گفت: عده‌ای از نمایندگان مجلس به همین دلیل با وزیر شدن بیژن زنگنه مخالف بودند، حتی وقتی زنگنه به دفتر من آمد، در گفت‌وگویی که با هم داشتیم من به ایشان گفتم که اگر وزیر شوند امکان دارد که کشور دچار یک ضرر میلیاردی بزرگ شود اما آقای زنگنه گفتند که این مشکل را ظرف ۱۵ روز حل خواهند کرد.

دهقان با بیان اینکه زنگنه قول حل ۱۵ روزه مشکل کرسنت را در فراکسیون‌های مختلف مجلس هم داده بود خاطر نشان کرد: علی‌رغم مخالفت عده‌ای از نمایندگان مجلس، بیژن زنگنه با حمایت رئیس مجلس و فراکسیون رهروان ولایت وزیر نفت شد.

وی با اشاره به اینکه وزیر شدن بیژن زنگه، میلیاردها دلار برای کشور ما آب خورد اظهار کرد: با وزیر شدن زنگه تمام زحماتی که تیم حقوقی و مسئولان کشور در آن‌زمان کشیده بودند تا مفاسد پرونده کرسنت را ثابت کنند از بین رفت و این وزارت موجب شد تا دادگاه لاهه حکم را برعلیه کشورمان صادر کند.

۵۰ میلیارد دلار معادل ۱۸۵هزار میلیارد تومان

با یک حساب سرانگشتی ساده می‌توان معادل تومانی خسارتی که با لغو قرارداد کرسنت به کشور وارد شده را محاسبه کرد، با احتساب دلار ۳۷۰۰تومانی، ۵۰ میلیارد دلار معادل ۱۸۵هزار میلیارد تومان می‌شود، از طرف دیگر دولت در هر ما حدود سه هزار و۲۰۰میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند و مسئولان دولتی از آن به عنوان شب مصیبت عظمای دولت و بیژن زنگنه از آن به عنوان عذاب الیم یاد می‌کنند، اما باید به آقایان گفت که با خسارتی که در کرسنت به کشور وارد کرده‌اند، می‌توانستند بیش از چهارسال یارانه نقدی کشور را بی‌هیچ دغدغه‌ای پرداخت کنند.

اما نکته جالب این است که این رقم از بودجه جاری سال ۹۴ هم بیشتر است چرا که در سال ۹۴ میزان اعتبار جاری پیش بینی شده ۱۵۵ هزار میلیارد بوده است.

رقم تومانی خسارات وارد شده در پرونده کرسنت، همچنین بیش از چهار برابر بودجه عمرانی کل کشور در سال ۹۴ است که با تخصیص بخشی از آن به بخش عمران هم می‌شد بسیاری از مشکلات عمرانی کشور را حل کرد.

وضعیت بد معیشت معلمان در سراسر کشور و اعتراضاتی که معلمان به این موضوع داشتند هم از مشکلاتی که می‌شد آن را با ۱۸۵هزار میلیارد تومان خسارت پرونده کرسنت حل کرد، این مبلغ حدود ۸ برابر بودجه آموزش و پرورش در سال ۹۴ است.

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها : کرسنت، نفت، بیژن زنگنه، مهدی هاشمی رفسنجانی، دادگاه لاهه، پرونده ویژه، تا ظهور یار،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :